Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/dudefoto/domains/dudefoto.lt/public_html/wp-content/plugins/user-specific-content/User-Specific-Content.php on line 373

Tinkamiausias laikas kūdikio fotosesijai? Dabar


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/dudefoto/domains/dudefoto.lt/public_html/wp-content/plugins/user-specific-content/User-Specific-Content.php on line 373

Retas kuris daromės profesionalias fotosesijas kas kelis mėnesius. Tam reikia ir prisiruošti, ir „pribręsti“. Užtat tėvai svarsto – kada užsisakyti profesionalią fotosesiją kūdikiui? Tik jam gimus, o gal tada, kai jau šypsosi, sėdi, stovi?

Patarimais dalinasi naujagimių, kūdikių ir šeimos fotografė Jurga Dūdė, fotografuojanti mažylius jau 6 metus.

Vaikystė prabėga akimirksniu
Manęs dažnai klausia – kada geriausia fotografuoti kūdikį. Nėra netinkamo laiko – yra tik nepatyręs fotografas ir netinkama aplinka. Kaip ir daugumoje sričių, taip ir fotografijoje galioja posakis: kas tinka viskam, netinka niekam. Tad ieškokite tokio fotografo, kurie turi patirtį fotografuoti kūdikius.
Kas yra profesionalus kūdikių fotografas? Jei fotografas fotografuoja tik vestuves, jam gali būti iššūkis fotografuoti kūdikį. Kūdikių fotografas turi mylėti ne tik savo darbą, bet ir vaikus, žinoti kūdikių vystymosi raidą ir ypatumus, bei turėti patirties fotografuojant įvairaus amžiaus kūdikius su skirtingo amžiaus broliais ar seserimis.
Studija irgi turėtų būti pritaikyta kūdikio fotosesijai.
Kūdikį galima fotografuoti kiekvieną mėnesį, nes jis labai greitai keičiasi. Tad kūdikio šeimai aktualesnis klausimas būtų – kada tėveliams bei vyresnėms šeimos atžaloms paprasčiau ir lengviau fotografuotis kartu su kūdikiu? Fotografas, kuris specializuojasi naujagimių ir kūdikių fotografavime, nesudėtingai išskirs įvairius etapus, kada ir ko galima tikėtis, patars, priims iššūkį ir neatsisakys fotografuoti jei laikotarpis fotosesijai yra „nepatogus“.
Ypatingiausios – naujagimių fotosesijos
Naujagimystės laikotarpis – išskirtinis, ypatingai greitai „tirpstantis“ metas fotografuoti ką tik užgimusią gyvybę. Tai ideali proga ir tobulas laikotarpis fotografuotis su visa šeima. Suvystyti tvirti miegantys kokoniukai yra patogūs laikyti įvairaus amžiaus broliukams ir sesutėms. Labiausiai išskirčiau mažųjų atžalų amžiaus skirtumą iki 3–4 metukų, nes tokio amžiaus vaikučiai neprognozuojami, niekuomet nežinai, ko iš jų tikėtis per fotosesiją: vieni ignoruoja naujagimį, nesiartina, pyksta, bėga nuo jo, kiti gi labai meiliai priėję apkabina, pabučiuoja, net atsigulę palaiko. Aš tai vadinu nemotyvuotu amžiumi, nes paprastai dar gan sudėtinga su jais susitarti už atlygį. Kaip jie besielgtų, šeimos fotosesijai tai puikus metas, nes kiekvieną situaciją galima įvairiai apžaisti, pritaikyti kažkurį metodą, nes vėliau, su jau kiek paūgėjusiu kūdikiu, bus tik sudėtingiau.
Naujagimystės laikotarpis įvardijamas iki vieno mėnesio, tačiau naujagimį fotosesijoje apibūdinčiau tokiu amžiumi, kuomet dar galima jį užmigdyti suvysčius sulenktais prie pilvo keliukais. Ir tai nebūtinai šabloniškai nurodomas 5–14 dienų laikotarpis. Tai tik preliminarus terminas, nes juk 15-ta para niekuo nesiskiria nuo 14-tos. Viskas labai priklauso nuo to, kelių savaičių ir kokio svorio vaikelis gimė ir kiek staigus yra pirmųjų savaičių svorio augimas.
Standartiškai gydytojai nurodo 40 savaičių gimimo terminą (dvynukams 38 savaičių), tačiau išnešiotas vaisius yra nuo 37 savaitės ir gali gimti bet kada, o išleistas iš ligoninės jau po kelių parų galėtų atvykti į fotosesiją. Iš patirties žinau, kokie jautrūs prisilietimams ir oro vonioms yra naujagimiai pirmomis dienomis, juolab ir mamos pienas pradeda gamintis 3–5 parą. Tad jei vaikelis gimęs anksčiau gydytojų nurodyto termino ir sveria iki 3 kg – tokį naujagimį stengsiuosi fotografuoti kiek vėliau, ne anksčiau 10 paros. Ir labai tikėtina, kad fotosesijai jis bus geriausiai „pasiruošęs“ tik trečiąją gyvenimo savaitę.
Bet jei vaikelis gimė pagal terminą ar vėliau (40–42 savaičių), sveria 3,5 kg ir daugiau, geba sočiai prisivalgyti (valgo kas 2 val. ir nuolat nekabo ant krūties) fotografuoti kviečiu kuo anksčiau – nuo 6 paros.
Naujagimystės laikotarpiu dienos itin svarbios. Kiekviena diena atneša kažką naujo. Sudėtingiausia naujagimį fotografuoti per augimo šuolį, kada vaikelis didžiąją fotosesijos dalį gali praleisti prie krūties ir pabusti kaskart paguldytas ant pilvelio, išrengtas ar netgi pajudintas. Tad jei pastebite, kad naujagimis nepaleidžia mamos, nuolat prašo krūties, fotosesiją tądien geriau atidėti, nes fotosesijai labai svarbu sotus pilvelis.
2–4 mėnesiais – gana komplikuotas etapas
O kada gi jau per vėlu į kamuoliuką suriestų pozų lūkesčiams? Jei naujagimiui lenkiant keliukus iki pilvo jam jau nepatogu (jis rausta, puškuoja ir stena), jis daug daugiau būdrauja, galbūt netgi prasidėję diegliukai, tuomet ko gero miegančio įmantriomis pozomis naujagimio fotosesija jau nepavyks, bet gražiai įamžinti išties dar galima.
Su tokiu iki maždaug 3–4 mėnesių kūdikiu, kuris jau pradeda fiksuoti žvilgsnį ir gulėdamas ant pilvelio kelti galvytę, fotografuotis kartu su tėveliais jau sudėtingiau, o su dvimečiais-trimečiais gražiai nufotografuoti tampa tikru iššūkiu. Net interneto platybėse sunkiau rasti 2–4 mėn. kūdikio nuotraukų kartu su dvimečiais-trimečiais vaikais. Pasitaiko, kad tėveliai atsiunčia nuotraukų iš interneto, ko tikėtųsi iš fotosesijos, ir tai dažniausiai būna nuotraukos su miegančiais pirmųjų savaičių naujagimiais. Kalbant apie grožį galvojama labiau apie kadrą, kurį tėveliai norėtų pasikabinti ant sienos.
Iki penkto mėnesio kūdikių judesiai beveik nekoordinuoti, per fotosesiją labai greitai pavargsta ir netgi užmiega. Bet miegodami būna gan jautrūs prisilietimams ir nesileidžia „būti pozuojami“. Tokiame laikotarpyje fotografuojami gulintys ant nugarytės, jei nepavargę, gali papozuoti gulėdami ant pilvelio kilstelint galvytę, jaukiai atrodo tėvelių rankose.
5–8 mėnesiai – aukso amžius fotosesijai
Šio periodo patarčiau nepraleisti. Kūdikiai, kurie tik pradeda sėdėti ir dar neropoja, yra patys geriausi pozuotojai. Tai mėgstamiausias ir lengviausias fotosesijai laikotarpis, tiek fotografuojant vieną, tiek su tėveliais, tiek su broliais ir seserimis (nesvarbu kokio jie amžiaus). Daug emocijų, šypsenų, pozicijų – gulint ant nugaros iškėlus kojytes, ant pilvelio, pusiau sėdom ar sėdint. Tokie kūdikėliai noriai būna ant rankų, daugumas nesibaimina svetimų. Jei sotūs ir pailsėję, jaučiasi gerai, jei nieko neskauda, jie visuomet yra linksmi ir nesuvaidinti. Retas atvejis, kad per fotosesiją pravirksta. Ašarėlės dažniausiai susijusios su nuovargiu arba dantukų dygimu. Todėl jei pastebite, kad vaikelis irzlus, o rankytė nuolat burnytėje, patartina fotosesiją šiek tiek nukelti. Taip pat nepatariame planuoti fotosesijos keletą dienų po skiepo, vizito pas gydytoją ar masažistą, kitų procedūrų ar veiklos. Geriausia iškart po miegelio ir ką tik pavalgius, pirmoje dienos pusėje. Retesniais atvejais, kuomet pastebite, kad kūdikis geriau jaučiasi, aktyvesnis ir linksmesnis būna po ilgojo pietų miego antroje dienos pusėje.
9–12 mėnesiai – reikia fototreniruočių namuose
Jau ropojantys ir mėgstantys stovėti drąsūs kūdikiai gali nenorėti būti pas šeimos narius ant rankų, gali bandyti ištrūkti, stumti, pykti, prieštarauti. Jie dažniausiai mėgsta viską, kas nauja. Juos paprasta sudominti, jie natūralūs, emocijos tikros, tik visi daiktai galiausiai atsiduria burnytėje. Tokius kūdikius kartu su nesikooperuojančiais dvimečiais-trimečiais broliukais/sesutėmis nufotografuoti vėl tampa sudėtingiau, nes nei vienas gali nenorėti būti kartu ten, kur nori fotografas ar tėveliai.
Tėvai gali namuose paeksperimentuoti, pabandyti surežisuoti situaciją duodami kūdikiui veiklos paprašydami kito vaiko prisėsti visai šalia, kad galėtų apsikabinti, kartu pažaisti bent keletą minučių. Jei eksperimentas nepavyksta, didelių stebuklų fotosesijoje tikėtis neverta, bet patyręs fotografas sugalvos būdų kaip vaikus įamžinti būnant kartu.
Pasitaiko, kad tokio amžiaus kūdikiai baiminasi svetimos aplinkos ar žmonių, nenori paleisti mamos, jaučiasi nesaugūs. Jei pastebite tokius mažylio bruožus, tokiu atveju fotosesiją geriau planuoti namuose arba kartu su tėveliais, neverčiant kūdikio net trumpam pabūti vienam. Nuotraukose matysis tėvelių rankos, bet emocijos bus natūralios ir linksmesnės.
Neatidėliokite, tada laimėsite
Koks kūdikio amžiaus laikotarpis bebūtų, visuomet verta tai įamžinti neatidėliojant. Stebėkite savo mažylį ir fotosesiją derinkite prie jo, o ne atvirkščiai. Nes jei jam bus smagu, tai ir tėveliai jausis puikiai, o nuotraukose nėra nieko gražiau kaip nesuvaidinta nuotaika.

„Mamos žurnalas”