Kaip nufotografuoti naujagimį
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/dudefoto/domains/dudefoto.lt/public_html/wp-content/plugins/user-specific-content/User-Specific-Content.php on line 373
MAMOS žurnalas
Kaip nufotografuoti naujagimį, kad nesukeltume jam streso, o kadrai būtų verti įrėminimo
Dabar buitinio fotografavimo galimybės neribotos, visi savo telefonuose bei debesyse saugome tūkstančius nuotraukų, ypač augindami vaikus. Tačiau paradoksas – kuo daugiau nuotraukų galime pasidaryti patys, tuo labiau populiarėja meninė fotografija. Kodėl?
KAS TAI PER FENOMENAS
Atsakyti labai paprasta – kad ir kokias geras fotokameras turėtų mūsų išmanieji telefonai, suvokiame, kad be specialaus apšvietimo, rekvizito ir žinių, namudinėmis sąlygomis niekaip nepasidarysime tokio grožio, kokį kuria fotografai profesionalai. Žurnalą leidžiame bene 20 metų, ir matome, kaip auga ir tobulėja mūsų fotografės (dažniausiai besilaukiančias moteris, naujagimius, kūdikius fotografuoja fotografės moterys, todėl tegul nesupyksta Lygių galimybių inspektoriai).
Naujagimių fotografė Jurga Dūdė sako: „Studijinės naujagimių fotosesijos, kuomet fotografas, naudodamas savo aksesuarus, naujagimį surango ir fotografuoja įvairiomis pozomis, Lietuvoje vis labiau populiarėja. Jei 2015 metų pradžioje tokių fotografių visoje Lietuvoje buvo apie dešimt, tai 2019 metais mūsų jau yra daugiau kaip 100. Esame sukūrusios socialinę grupę, kur dalinamės įvairia patirtimi, pastebėjimais, įžvalgomis bei patarimais“.
O ar žinojote, kad fotografės, kurių specializacija – naujagimių fotografavimas, renkasi į paskaitas, kuriose mokosi… suprasti ir nuraminti savo fotomodelius?
KO MOKOSI FOTOGRAFĖS
Fotografė Jurga Dūdė pasakoja: „Norint saugiai, kokybiškai ir be streso atlikti savo darbą, mums reikia pažinti ir suprasti tą mažą tik užgimusį žmogutį. Dalis naujagimių fotografių dar neturi savo vaikų, todėl labai aktualu sužinoti apie naujagimių fiziologiją, poreikius. Pasikalbėjusios supratome, kad žinių apie naujagimius nebus per daug, tad kelios iniciatyvios naujagimių fotografės ėmėmės organizuoti susitikimus su naujagimių gydytoja, kuri pateiktų mūsų darbui aktualią informaciją.
Bendromis pajėgomis susikūrėme ženklą „Mums rūpi saugumas“, kurį gali naudoti kiekviena, išklausiusi saugumo mokymus. Nors internete informacijos gausu, tačiau ne visuomet taip mokintis yra laiko, ne visada aišku, ko reikėtų ieškoti.
Išklausiusios mokymus, mes pačios jaučiamės drąsiau ir turime ką patarti tėvams. Dažnai tėveliai net neįsivaizduoja, kaip vyksta fotosesija, atvykę su neramiu kūdikėliu įsivaizduoja, kad bus galima jį surangyti sudėtingiausiomis pozomis, kad namuose „prilipęs“ prie mamos ir miegantis tik ant rankų kažkokiu stebuklingu būdu paleis mamą. Žinoma, patyręs fotografas įamžins net ir patį neramiausią vaikelį, bet kuo daugiau žinosime, kaip įtikti mažajam modeliukui, tuo lengviau viskas vyks“.
Neseniai naujagimių fotografės išklausė naujagimių gydytojos Rolandos Girdėnienės patarimų, kaip surengti saugią ir malonią fotosesiją. Patarimai naudingi ne tik fotografėms, bet ir tėveliams, tad dalinamės.
KĄ DARYTI, KAD FOTOSESIJA BŪTŲ TOBULA
Naujagimių gydytojos Rolandos Girdenienės patarimai fotografėms, bet aktualūs ir tėveliams.
PIRMASIS SKAMBUTIS. Nuo to, kiek fotografė surinks informacijos iš tėvelių pirmojo pokalbio metu, labai priklauso fotosesijos sėkmė. Tad tėveliai turi pasiruošti klausimams: Ar naujagimis gimė laiku? Ar naujagimis yra sveikas? Koks jo svoris? Kada išsirašėte iš ligoninės? Taip taip – šis faktas suteikia svarbios informacijos, nes sveiki naujagimiai išrašomi po 1–2 parų. Jeigu vaikutis ligoninėje praleido savaitę ar 10 dienų, galbūt jis turėjo kokių nors problemų. Dar reikėtų paklausti, kokia šiuo metu naujagimio oda, ar jam nepučia pilvuko, ar jis nelinkęs atpylinėti.
Žinodama apie vaikučio sveikatą, fotografė pritaikys aksesuarus, apgalvos pozas ir parengs tam tikrą kambario temperatūrą.
MODELIUKO SVORIS. Naujagimis yra žmogutis nuo gimimo iki 28 dienų. Išnešiotas naujagimis yra tas, kuris gimė nuo 37 nėštumo savaitės. Jeigu vaikutis gimė iki 37 savaitės, jis bus jautresnis už išnešiotą, jo odelė bus labai plona, kraujagyslės persišvies. Tas pats ir su pernešiotais vaikučiais – jei gimė nuo 41 savaitės 42 savaičių, irgi bus jautresnis, odelė bus sausa ir pleiskanota.
Neišnešiotais naujagimiais laikomi gimę 22–36 savaitę. Tikriausiai neteks fotografuoti giliai neišnešioto naujagimio, nebent fotosesija vyktų ligoninėje. Kuo vaikutis labiau neišnešiotas ar hipotrofiškas, kuo jo svoris mažesnis, tuo jis greičiau atšals. Geriausi modeliukai tie, kurie fotosesijos metu sveria apie 4 kg – jų didesnis riebalinis sluoksnis, kraujagyslės giliau, jie labai greitai neatšals.
KADA FOTOGRAFUOTI. Pirmosiomis dienomis gydytojai nepataria rengti fotosesijos, nes naujagimis dar labai gležnas ir greitai pavargsta (kaip ir neišnešiotas). Medikų nuomone, idealus naujagimio fotosesijos laikas yra antra –trečia savaitė. Fotografės patiklsina, kad labiausiai „fotogrniškos” yra 6-14 paros dėl naujagimio lankstumo ir miego ypatumų.
FOTOSTUDIJOJE – KAIP GIMDOJE. Norint sėkmingos fotosesijos, naujagimis fotostudijoje turi jaustis taip pat gerai, kaip gimdoje.
Jam turi būti šilta, saugu ir sotu. Šilta – vadinasi, temperatūra turi būti komfortiška ir pastovi. Saugu – vadinasi, mažylis, kaip ir gimdoje, turi jausti erdvės ribas, į kažką remtis pėdutėmis, veiduku, rankomis (nes gimdoje jis lietėsi į jos sieneles). Žinoma, naujagimis turi būti sotus. Nepatariama fotografuoti iškart po maitinimo, nes naujagimis gali atpilti, bet jei bandysite fotografuoti alkaną mažiuką, fotosesija tikrai užsitęs…
KOKIA TURI BŪTI TEMPERATŪRA. Naujagimis išskiria daugiau šilumos, negu gauna. Per odą jis 60 proc. šilumos išskiria į aplinką, 15 proc. –šildydamas daiktus, ant kurių jį laikote. Tad praktinis patarimas – aksesuarus, ant kurių guldote naujagimį, reikia truputį pašildyti.
Laimei, naujagimių kūnelis labai greitai išduoda, kada jam per šilta ar kada per šalta.
Per šilta: vaikutis raudonas, irzlus, prakaituoja.
Per šalta:vaikutis tampa vangesnis, susikaustęs, jo tonusas didesnis – taip stengiasi neatiduoti šilumos į aplinką, rankytės ir nosies – lūpų trikampis mėlynuoja.
Jei naujagimis fotosesijos metu aprengtas, temperatūra patalpoje turi būti 23–25°C, o jeigu naujagimis fotografuojamas nuogas arba dažnai aprengiant ir nurengiat, reikia 25–28°C. Kadangi naujagimio fotosesija vyksta tarsi pirtelėje, mamos ir fotografės turi pagalvoti ir apie savo aprangą, kitaip greitai taps perkaitusios, raudonos ir išsekusios.
Patalpą reikia pašildyti prieš fotosesiją, o atėjus klientui šildytuvus reikia išjungti, o patalpos durų nedarinėti, kad nesusidarytų skersvėjų. Net ir sukūrus komfortišką temperatūrą, reikia stebėti vaikučio siunčiamus
signalus.
Svarbi pastaba: jokiu būdu negalima šildytuvo nukreipti į naujagimį ir pūsti į jį karštą orą. Kitas kategoriškai draudžiamas dalykas – naudoti elektrinius šildymo apklotus ir šildymo pūsles. Naujagimio oda gali nudegti akimirksniu.
NAUJAGIMIO ODA. Sveiko išnešioto naujagimio odos spalva yra rausva arba gelsva. Gelsvumas – naujagimių geltos požymis. Jeigu tai fiziologinė gelta, praėjus 2–3 savaitėms po gimimo jos jau neturėtų būti. Tačiau yra rimtesnių geltos atvejų, kai geltonumas laikosi ilgiau nei 3 savaites.
Kadangi naujagimių kraujagyslės paviršiuje, odytės spalva gali greitai keistis: tai ji rausva, tai jau melsva, labai blyški. Būna, kad vaikutis į fotosesiją atvyksta normalios odos spalvos, bet supyksta, pradeda verkti ir staigiai paraudonuoja.
Pirmąjį mėnesį mažylio oda retai būna itin lygi, nes pasireiškia: milios (balti spuogiukai ant nosytės, kaktytės, smakriuko, kurie išnyksta per kelias savaites), prakaitinės bėrimai, pleiskanojimas (nuo pernešiojimo gali matytis atsilupinėjusių odelės gabaliukų ar šašiukų), gandro žnybis arba angelo pabučiavimas ant akių vokų, nosies, sprando. Gali būti padidėjusios krūtų liaukos.
NAUJAGIMIO FIZIOLOGIJA. Fotografuojant naujagimius reikia žinoti, kad jų ne tik odelė ypatinga. Naujagimio fiziologija išskirtinė. Tarkime, mažasis modeliukas į fotosesiją gali atvykti dar nenukritus virkštelės liekanai – su bambos spaustuku.
Naujagimio galvytė nebūtinai bus lygi – kadangi ji sudaryta iš daug kauliukų ir dviejų momenėlių, kai kurie kauliukai gali būti išsišokę, momenėliai pulsuoti. Imant ant rankų reikia būtinai prilaikyti galvytę, stengtis neimti jos per siūles. Stenkitės, kad aksesuarai nespaustų galvytės, nes naujagimis iškart pajunta nepatogumą, darosi neramus.
Reikia žinoti ir apie naujagimio kvėpavimą. Jei suaugusieji įkvepia 14–15 kartų per minutę, tai naujagimis – 40 kartų. Mes kvėpuojame ritmiškai, jie naujagimiai gali padaryti 60 įkvėpimai per minutę, o po to 3–5 sekundes išvis nekvėpuoti. Jei mažiuką fotografuojate miegantį, žinokite, kad jis gali krūpčioti. Tokia fiziologija.
REFLEKSAI – AUKSINIAMS KADRAMS. Dauguma naujagimių refleksų gali padėti fotografuojant, o trukdo tik viens kitas, pavyzdžiui Moro refleksas (kai naujagimis išskečia rankytes ir apglėbia save).
Kiti refleksai yra fotografių pagalbininkai:
IEŠKOJIMO REFLEKSAS. Be šio reflekso naujagimis neišgyvens, jis lūpomis turi ieškoti maisto. Jei liesite skruostuką, vaikutis suksis. Jei reikia, kad mažylis atsisuktų į kitą pusę, švelniai veskite pirštu per skrustą ir naujagimis pasuks galvytę, kaip jums reikia.
ČIULPIMO REFLEKSAS. Irgi naudingas fotografuojant. Jis nusiramins, jei vaikutis darysis irzlus.
GRIEBIMO REFLEKSAS. Naudingas, nes galima padaryti gražių nuotraukų, kai vaikutis kažką įsitvėręs ar apkabinęs mamos pirštus.
PAKIBIMO REFLEKSAS. Padės padaryti gražių kadrų – vaikutis stipriai įsikabins ir kelsis.
ŽINGSNIAVIMO REFLEKSAS. Kodėl nepadarius gražių kadrų „pirmieji naujagimio žingsniai“.
ŠLIAUŽIMO REFLEKSAS. Paguldžius naujagimį ant pilvo ir sudėjus jo rankytes prieš, galima padaryti mielų kadrų. Kai kurie naujagimiai, paguldyti ant pilvo, gali kilstelėti galvytę. Tik dėmesio: jeigu naujagimis jaučia pagrindą atsispirti, jis gali staigiai atsispyręs pašliaužti ir nukristi, tad jokiu būdu negalima palikti jo vieno.
RAUMENŲ TONUSAS. Dėl kremzlinių audinių ypatumų pirmas savaites naujagimiai būna itin lankstūs. Jų įprasta poza – surietęs kojytes ir rankytes, kaip gimdoje. Kadangi naujagimio raumenų tonusas yra padidėjęs (taip bus iki 1–2 mėnesių), gali nepavykti jo „išlankstyti“ į jums norimas pozas. Naujagimis gali neleisti: kuo labiau tiesite jo rankas ir kojas, tuo jis labiau prie savęs lenks. Kuo staigesnis jūsų judesys, tuo didesnis bus naujagimio pasipriešinimas, todėl viską reikia daryti labai lėtai, tada gal ir pavyks.
Kai tonusas sumažėjęs, lengviau naujagimį „sudėlioti“.
Reikia nepamiršti ir naujagimio judesių ypatumo. Jie yra nekoordinuoti ir nenuspėjami. Mažiukas gali bet kada pakelti rankas, išsklaidyti dekoracijas, pats sau užduoti per veidą.
Fotografės (o dažnai ir tėveliai) sako, kad baugu paimti naujagimį, baisu sulaužyti. Naujagimio kūnelis vandeningas, elastingas, jis tikrai nesuluš. Imkite drąsiai, pasitikėdami, nes baimė persiduoda vaikučiui.
HIGIENA PER FOTOSESIJĄ. Yra tėvelių, kurie fotografėms užduos klausimą – kaip dezinfekuojate fotostudiją? Perdėta švara šiais laikais nepateisinama, nes manoma, kad būtent dezinfekavimai ir sterilizavimai sukėlė tokią alergijų epidemiją. Vis tik, higiena turi būti. Kietus fotostudijos paviršius reikia nuvalyti dezinfekuojančiu skysčiu, o audinius ar kailius užlaikyti švariai. Būtina turėti vienkartinių priemonių – sausų ir drėgnų servetėlių, sauskelnių, vienkartinių vystyklų.
Jeigu patalpoje, kurioje vyksta fotosesija, yra kriauklė, plaukite rankas, jeigu nėra – dezinfekuokite jas specialia priemone.
RAMINIMAS. Ši patarimų dalis tokia universali, kad tiks visų kūdikių tėvams.
Kaip pasiruoši modeliuko raminimui, kad per fotosesiją jis nesupyktų?
Paprašykite, kad mama ant skuduriuko užlašintų savo pieno, ir tą skuduriuką laikykite arčiau naujagimio, jis užuos ir jausis saugesnis.
Naujagimius ramina tėvų balsai, tegul tėtis ir mama būna studijoje ir šnekučiuojasi.
Patalpoje gali skambėti švelni tyli muzika. Muzikos poveikis naujagimiui didžiulis. Tyrimas parodė, kad naujagimiai, kurių aplinkoje grojo švelni muzika, per mėnesį priaugo 200 g daugiau, nei nesiklausantys. Net ligoninėse, intensyvios terapijos skyriuose, groja muzika, kad mažyliai būtų ramesni.
Vienas iš raminimo būdų – laikyti naujagimį už rankyčių. Jis iškart jaučiasi saugesnis.
Kūdikis nurims, jeigu jam padarysite lizdelį, kuriame jis galės kojytėmis atsiremti į audinį. Naujagimius labai baugina, kai jie kojytėmis spardo orą – gimdoje juk to nebuvo. Tad kol fotografė ruošia rekvizitą, naujagimis gali gulėti lizdelyje, o mama jį laikyti už rankų.
Tėvai gali duoti naujagimiui pačiulpti savo pirštą, jo pirštą ar čiulptuką.
Prieš imdami mažylį pasišildykite rankas, nes šaltos rankos dar labiau suerzins.
Galima pasiimti švirkštuką su mamos pienu ir įlašinti porą mililitrų į burnytę. Tada naujagimis susidomės, čepsės ir nurims.
Naujagimiai nurimsta, kai ant jų galvytės apgaubiame vystyklą. Tada jie pasijunta kaip urvelyje.
Labai ramina suvystymas. Trumpam suvysčius nebebus chaotiškų judesių, vaikutis nemuš savęs ir nerėks iš siaubo, kad jį „kažkas muša“.
Ramina baltas triukšmas – tokį triukšmą jis girdi gimdoje, tai mamos kraujagyslių ūžimas, žarnų gurguliavimas, širdies plaukimas. Youtube yra programėlių su baltuoju triukšmu.
Jeigu naujagimis labai neramus, teks fotosesiją nutraukti, pamaitinti ir tęsti darbą.
Jeigu naujagimis dirglus (apie tai turėtų pasakyti tėveliai), skirkite fotosesijai dvigubai daugiau laiko, nei paprastai. Jis supyks per sekundę.
SVARBIAUSIA ĮTIKTI VAIKUČIUI. Šie patarimai tinkami ir kasdienybėje:
Šiluma yra pirmas dalykas, kuris reikalingas naujagimio saugumo ir komforto pojūčiui. Sušildyti naujagimį daug sunkiau, nei atvėsinti. Jeigu jums karšta, naujagimiui – normalu, jeigu jums normalu – jam vėsu.
Šviesos dirgikliai naujagimiui nepatinka. 9 mėnesius jis buvo tamsoje. Kodėl naujagimis užgimęs verkia? Jį dirgina šaltis ir šviesa. Kai prasideda fotosesija, aplinka turi būti nelabai šviesi, o šviesą reikia didinti pamažu, kad naujagimis adaptuotųsi. Naujagimis nelokalizuoja skausmo: staigiai įjungus šviesą, jis pajus viso kūno diskomfortą.
Nelaikykite naujagimio ilgai viena poza, juk ir suaugusiajam nėra malonu ilgai būti nejudėjus.
Klausykite ir matykite, ką jums sako naujagimius. Su jais galima kuo puikiausiai susikalbėti. Jeigu naujagimiui nepatogu, ar jaučia diskomfortą, jis suspaudžia kumštukus. Jei kažkas nebepatinka, kakta tampa įtempta, akių žvilgsnis pagilėja, naujagimis stipriai užsimerkia, pradeda daryti grimasas, tampyti lūpas, čepsėti. Prieš miegą naujagimio žvilgsnis tampa mieguistas, apatiškas.
Verksmo pobūdis irgi daug pasako apie naujagimio savijautą. Kai nori dėmesio – paverkia, patyli, laukia, vėl paverkia, patyli. Kai nori valgyti, verksmas monotoniškas ir t.t.
SAUGUMAS IR DAR KARTĄ SAUGUMAS
Šie patarimai taip pat universalūs, jie tina tiek per fotosesijas, tiek namuose.
Nepalikite naujagimio ant jokio pagrindo be priežiūros. Nepatikėsite, bet net nuo vystymo stalo jie gali kažkaip nulipti, nors nei vartosi, nei sėdi, nei vaikšto.
Nepalikite naujagimio vieno su broliukais ir sesutėmis, kurie irgi ateina į fotosesiją .
Jei fotoaparatas ne ant stovo, laikykite jį pasikabinę ant kaklo, kad iš rankų nenukristų ir nesužeistų vaikučio. Jei iš viršaus fotografuojate, žiūrėkite, kad jūsų pagrindas būtų tvirtas, kad neužvirstumėte ant naujagimio.
Aksesuarai tusi būti saugūs. Nepamirškite, kad naujagimį supantys daiktai turi būti stabilūs, dėkite svorius, atramas. Megzti šalikėliai ir tinklai gali užsivynioti aplink kakliuką, užveržti, jei naujagimis įkiš rankytę ar kojytę. Kuo mažiau aplink turėtų būti stiklo, metalo, veidrodžių.
Aksesuarai turi būti pasiekiami ranka, kad nereikėtų eiti į kitą kambario galą pasiimti, pavyzdžiui, marliuko. Kai kurios fotografės aksesuarus laiko vaikiškame vežimėlyje ir prisiveža prie pat fotografavimo vietos, kad viskas būtų po ranka.
Naudokitės taisykle „Lėtai-greitai“. Fotosesijai ruoškitės lėtai, preciziškai, apgalvotai, o kai jau sustatytas planas, tada fotografuokite labai gretai.
FOTOFANTAZIJOS
Naujagimių fotografai sugalvoja fantastiškų pozų, tai įrodė Anne Geddes fenomenas (jos kurtos naujagimių nuotraukos tapo klasika, internete rasite stebuklingų kadrų). Dažniausi kadrai: naujagimis kniūbščias ant pilvuko, naujagimis mamytės glėbyje, naujagimis susuktas į „bulvytę”. Fotografės turi savo standartus, bet tėveliai irgi nestokoja fantazijos.
Naujagimių fotografė Jurga Dūdė sako: „Klientų fantazija yra beribė, jie užsimano neįtikėčiausių dalykų. Fotografė yra tas žmogus, kuris įvertina ir nusprendžia, kaip tas fantazijas realizuoti. Būtent tam reikalingi saugumo mokymai. Yra įvairių fototriukų, ir, jei tai neprieštarauja fotografės vertybėms, galima atlikti fotomontažus.
Kartais tenka tėvelių fantazijų atsisakyti ir dėl vidinių įsitikinimų. Kartą šeima teiravosi, ar nufotografuočiau naujagimį, miegantį prie peleninės su nuorūkomis, tuščių butelių, kai šalia mėtosi mamos liemenėlė, apatiniai… Man giliai suvirpėjo, iškart pagalvojau – ar taip būtų saugu? Po to supratau, kad tai prieštarauja mano vertybėms ir principams. Tuo argumentuodama atsisakiau fotografuoti”.
Straipsnio autorė Neila Ramoškienė