Įdomūs faktai apie naujagimį

Didžiausias gyvenimo pokytis

Didžiulis šuolis nuo vaisiaus iki savarankiško individo atneša mažam kūneliui sunkių išbandymų. Nepatyrę organai turi pradėti veikti savarankiškai, nes nupjovus bambagyslę jiems pereina visos organizmo funkcijos.
  • Pasaulyje kas sekundę gimsta ~4 kūdikiai, ~15.000 kas valandą ir ~360.000 kas dieną.
  • Kai nukerpama virkštelė ir kūdikis pirmą kartą įkvepia oro, tuomet plaučiai išsiskleidžia. Dėl smarkiai sumažėjusio slėgio kraujas „įsiurbiamas“ tiesiai į plaučius ir aplenkia virkštelės kraujagysles – dvi unikalias jungtis vaisiaus širdyje, kurios iki tol aprūpino deguonimi. Jos suauga per keletą dienų. Nevisiškai suaugusios jungtys lemia daugumą įgimtų širdies ydų.
  • Naujagimiai negali verkti, nes fiziškai ašaros byrėti pradeda tik sulaukus maždaug 3 savaičių. Vos gimę vaikučiai tiesiog rėkia.
  • Naujagimis kvėpuoja du kartus dažniau (30-60 įkvėpimų per minutę, kartais nereguliarių), ir jo širdis plaka du kartus dažniau nei suaugusio žmogaus (130-160 dūžių per minutę).
  • Naujagimio raumenys dar neišsivystę tiek, kad galėtų save „apšiltinti“. Nuogas naujagimis gali išlaikyti savo kūno šilumą tik 32-36o C. Kad padidintų šilumos gamybą, naujagimis degina savo rudųjų riebalų sankaupas, jos sudaro apie 5% kūno svorio. Vaiko organizmas po gimimo šių riebalų nebegamina.
  • Naujagimis turi ~300 kaulų, bręstant kai kurie kaulai suauga. Subrendusio žmogaus skeletą sudaro iš viso 208 kaulai. Naujagimio ir suaugusio stuburas taip pat skiriasi. Suaugusieji turi keturis stuburo linkius, kurie padeda išlaikyti kūną vertikalų, judėti lanksčiai ir atsispirti traukos jėgai. Naujagimis turi tik du linkius: ties nugara ir ties uodegikauliu.
  • Kūdikiui gimus turi pradėti veikti skrandis. Žarnynas pradeda susitraukinėti – prasideda virškinimo fermentų ir skysčių gamyba, o didžiausias iššūkis „apgyvendinti“ žarnyne 100 trilijonų virškinimui reikalingų bakterijų. Jau pirmąją dieną jame bus gausu gyventojų, o „namai“ visiškai prisipildys po 1-2 savaičių.
  • Gimstančio kūdikio inkstai būna pasiruošę išnaudoti tik trečdalį savo pajėgumo, todėl naujagimiui sunku išlaikyti skysčių balansą. Dėl pasikeitusio slėgio lastelės beveik visą vandens kiekį išleidžia į kraują, o naujagimio inkstai turi visą jį pašalitni. Dėl to kūdikis per pirmąsias paras praranda apie 10% savo kūno svorio.
Informacijos šaltinis "Iliustruotas mokslas" 

2 thoughts on “Įdomūs faktai apie naujagimį”

Parašykite komentarą